Multivitamin ve demir ilaçları (özellikle B-6 vitamini, folik asit, demir, magnezyum, çinko ve bakır) ileri yaş bayanlarda ömrü kısaltabilir!


      

 

Saygın bir tıp dergisi olan The Archives of Internal Medicine' de yayınlanan 19 yıllık çalışma sonucunda, özellikle B-6 vitamini, folik asit, demir, magnezyum, çinko ve bakır içeren multivitamin ve mineralleri içeren ilaçları uzun süreli kullananlarda ortalama %6 oranına kadar, erken ölüm riskinin arttığı vurgulandı.

 

Yazarlar, önceden yapılan benzer makalelerin aksine, kalsiyum kullanan hastalarda erken ölüm riskinin azaldiğını ve bu vitamin-mineraller arasında erken ölümle en güçlü olarak ilişkilendirilenin demir olduğunu  vurguladılar.

 

Yazarlar sağlıklı ve kansersiz uzun bir yaşam isteyen insanların iyi beslenmelerini, düzenli egzersiz yapamalarını, sigara, alkol ve aşırı ilaç kullanımından kaçınmalarını önerdiler.

 

Yukarıda yazılan multivitamin ve mineral kullanımı ile erken ölüm arasındaki ilişki uzun süreli kullanım için belirtilmiştir.

 

Bu çalışmaya göre alınan vitamin-mineral ve erken ölüm riski oranlarını öğrenmek için lütfen aşağıdaki kaynak makalenin linkine tıklayınız.

 

Kaynak: Jaakko Mursu, PhD; Kim Robien, PhD; Lisa J. Harnack, DrPH, MPH; Kyong Park, PhD; David R. Jacobs Jr, PhD . Dietary Supplements and Mortality Rate in Older Women. Arch Intern Med. 2011;171(18):1625-1633. doi:10.1001/archinternmed.2011.445

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info