Uyku Apne Sendromunda Dilin Motor Sinirinin (Nervus Hypoglossus) Uyku Sırasında Stimülasyonunun Havayolu Açıklığının Artırılmasını Sağlayabileceği Vurgulandı


             


 

Uyku Apne Sendromunda Dilin Motor Sinirinin (Nervus Hypoglossus) Uyku Sırasında Stimülasyonunun Havayolu Açıklığının Artırılmasını Sağlayabileceği Vurgulandı

Dilin kas hareketlerinden sorumlu Nervus Hypoglossus sinirini uyarmak amacıyla üretilen, "The Apnex Hypoglossal Nerve Stimulation (HGNS®) System" isimli cihazla yapılan bir çalışmada, dil motor sinirinin stimülasyonu ile hava yolu açıklığının arttırıldığı vurgulandı. HGNS® sistemi vücuda implante edildikten sonra PaceMaker benzeri dış stimülatörün uyku esnasında sinire uyarı gönderdiği belirtildi. Uyku apne sendromu tedavisinde Sürekli Pozitif Basınç Uygulamaları (CPAP) yerine kulanılıp kullanılamayacağı tartışılmakla beraber, bu sinir uyarılması yöntemin başlıca dezavantajları:

- Uzun süreli kullanımı ile ilgili yeterli bilginin olmaması

- Zaman içerisinde sinir harabiyetine yol açma ile ilgili yeterli veri olmaması

- Vücuda sisteminin implante edilmesi nedeniyle invazif olması

Apnex Medical™ firması şuan Amerikada cihaz denemesi ile ilgili San Francisco-California Üniversitesi, Uyku Cerahisi Bölümü' nde çalışma yürütüyor ve ücretsiz HGNS® sistemi bu araştırmada kullanılıyor. Cihaz ile ilgili fiyat bilgisine henüz ulaşamadım.

Kaynaklar:

- APNEX MEDICAL HGNS DEVICE TRIAL (http://sleepsurgery.ucsf.edu/apnex-medical-hgns-device-trial/)

- American Thoracic Society. (2011, November 26). "Hypoglossal Nerve Stimulation Increases Airflow During Sleep In Obstructive Sleep Apnea." Medical News Today. http://www.medicalnewstoday.com/releases/238270.php.

 

Dr.Murat ENÖZ

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

www.kulakburunbogaz.info