HAVUZA GİRERKEN DİKKAT!


        


Özellikle sıcak nemli iklimlerde ve yüzücülerde, dış kulak yolu cildinin maserasyonu ya da alkali maddelerle teması sonucu fizyolojik bariyerlerin zelenmesine bağlı olarak dış kulak yolu enfeksiyonu (otitis externa) görülebilmektedir.

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri:

- Kulak ağrısı olması (dış kulak yoluna bastırmakla ağrı artar)

- Dış kulak yolu ödemi olması (kanal ödem nedeniyle tamamen kapanmış olabilir)

- Dış kulak yolunda kızarıklık olması

- Kulakta kaşıntı olması (dış kulak yolunun mantar enfeksiyonunda ağrıdan çok kaşıntı görülebilir, bakteriyel enfeksiyonda ise çoğunlukla kaşıntı dışındaki diğer belirtiler görülür)

- Dış kulak yolunda akıntı olması

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri:

- Sıcak ve nemli iklim

- Dış kulak yolunun havuz suyu gibi alkali ya da klor içeren sıvılarla temas etmesi

- Dış kulak yolunda üretilen koruyucu salgının (kulak kiri, serumen ya da buşon olarak adlandırılır) pamuk uçlu aplikatörler ile uzaklaşrılması ve birlikte dış kulak yolu cildinin masere edilmesi (kulak koruyucu salgisı genellikle asidiktir (pH 4-5), içerinde imunglobulinler bulunmaktadır, bu salgi uzaklaştılıdıktan sınra dış kulak yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkması kolaylaşmaktadır).

- Diyabet, AIDS gibi bağışıklık sitemini etkileyen hastalıkların bulunması

- İşitme cihazı gibi dış kulak yoluna temas eden yabancı cisim bulunması

 

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonunun Tedavisi:

Dış kulak yolu enfeksiyonlarının hepsinde dış kulak yolunu asitleştirici damlalar kullanılmakla birlikte; mantar enfeksiyonunda antimikotik solüsyon ve damlalar, bakteriyel enfeksiyonlarda ise antibakteriyel göz ya da kulak damlaları ilave edilmektedir.

Genellikle asit ve alkol karışımı solüsyonlar ve ilave olarak antimikotik ya da antibakteriyel damlalar dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisi için yeterli olmaktadır. Özellikle ödemden dolayı kanal tamamen kapandıysa ve verilen damlalar kanal içerisine ulaşamıyorsa dış kulak yoluna özel kastellani solüsyonu ya da diğer antiseptik solüsyonların emdirildiği gazlı bez yerleştirilebilir ve beraberinde ağızdan antibiyotik tabletler verilebilmektedir.

Özet olarak tatile çıkmayı ve havuza girmeyi planlıyorsanız dış kulak yolunu pamuklu aplikatörlerle karıştırmaktan kaçınmalı ve gerekirse doktorunuza danışmalısınız. Havuza girerken kulak tıkaçlarının kullanılması, su ile temas olduktan sonra saç kurutma makinesinin düşük ayarda açılarak kulakların kurutulması, sonrasında limon, sirke ya da doktorunuz tarafından önerilen asitleştirici solüsyonların damlatılması faydalı olabilir.

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

www.kulakburunbogaz.info