Neti Pot Kullanımı Sonrası Beyin Yiyen Amip (Naegleria Fowleri) Enfeksiyonuna Bağlı İkinci Ölüm Vakası Bildirildi


         


 

Sinüsleri ve burun içerisini yıkama amacıyla kullanılan, yogada Shatkarma olarak gösterilen temizlenme hareketlerinin bir parçası olarak bilinen bu yöntemde, “Neti Pot” isimli çaydanlığa benzer aletin içerisine vücut ısısı sıcaklığını geçmeyecek kadar su doldurulduktan sonra, yarım çay kaşığı tuz atılarak karıştırılıyor, ağız açık pozisyonda öne doğru eğildikten sonra ayakların arası bir omuz mesafesi kadar açılıyor ve bir burun deliğinden akıtılan suyun diğer burun deliğinden çıkması sağlanıyordu.


Louisiana Department of Health and Hospitals ' da 18 aralık 2011' de Neti Pot sonrası ikinci Naegleria Fowleri amibine bağlı beyin enfeksiyonu (primer amibik meningoensefalit - PAM) ve ölüm vakası bildirildi. Bu amip, burun yolu ile vücuda girmektedir.


Kişi enfekte olduktan 1-7 gün içerisinde ateş, bulantı, kusma, boyun tutulması ve baş ağrısı gibi PAM semptomları ortaya çıkmaktadır. Zaman geçtikçe denge kaybı nöbetler, halüsinasyonlar ve şuur kaybı gibi bulgular eklenebilmektedir.

 

Burun yıkamada kullanılan kap, çanak ya da plastik şişelerin kullanım öncesi sıcak su ve antiseptik solüsyonlarla yıkanması, burun-sinüs yıkamada steril hazır suların ya da kayatılıp soğutulmuş suların kullanılması, kullanılan bu plastik materyallerin en az 1 ay içerisinde yenisinin alınması önerilmektedir.


Burun ve kulak ameliyatı olunduysa doktora danışılmadan bu yöntemle burun yıkama yapılmamalıdır.


Kaynaklar :

 

- Nasal irrigation - Wikipedia, the free encyclopedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_irrigation

 

- Christian Nordqvist. (2011, December 18). "Brain-Eating Ameba Kills Two People After Using Neti Pots." Medical News Today. Retrieved from http://www.medicalnewstoday.com/articles/239422.php.

 

- Free Living Amebic - Image Library Page 10 (http://dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/ImageLibrary/A-F/FreeLivingAmebic/body_FreeLivingAmebic_il10.htm)

 

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,

www.kulakburunbogaz.info