Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı Nedir? 

Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) cerrahisi, ilk olarak süper-süper obezlerin cerrahi tedavisinin ilk basamağı olarak Amerik Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanmıştır. Süper-süper obez (BMI>60) olan hastalarda, ameliyat süresi kısa olması nedeniyle tercih edilen Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi), hastaların etkin kilo kaybına bağlı memnuniyetlerinin yüksek olması nedeniyle doğrudan kalıcı tedavi olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Sindirim sistemi fizyolojisinde hiçbir yapıyı değiştirmeden, sadece genişlemiş midenin yaklaşık % 80 kadarının laparoskopik olarak çıkartılması sonucu, mide hacminin azaltılmasına dayanır. Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) ile mide ince bir tüp haline getirilerek, ortalama bir barsak çapına kadar küçültülmüş olur.

Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) Ameliyatının Hastaya Etkileri Nelerdir ?

 

Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) sadece hacim kısıtlayan bir ameliyattır. Laparoskopik Ayarlanabilir Mide Bantı (LAGB) cerrahisine kıyaslandığında tamamen geri dönüştürülebilir bir ameliyat değildir. Çünkü midenin aşırı genişlemiş olan büyük bir kısmı cerrahi olarak kesilerek çıkartılır. Hastalar küçültülmüş yeni mideleri nedeniyle çok daha küçük porsiyonlar ile hızlı tokluk hissine ulaşmaktadırlar.

 

Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) sonrasında hasta uyumu tam olduğunda sonuçlar başarılı ve kalıcı olmaktadır. Ancak iyi seçilmemiş hasta gruplarında, mide poşunda genişlemelere bağlı, kilo kaybında yetersizlik görülebilmektedir.

 

Laparoskopik Ayarlanabilir Mide Bantı (LAGB) yapılan hastaların aksine, ameliyat sonrasında, erken dönem hariç, yakın takibi gerekmemektedir. Ancak yine de, hastaların dietisyen kontrolünde beslenme programlarına uyum göstermeleri tedavinin başarısında en önemli faktördür.

 

Laparoskopik Mide Tüpleştirilmesi (LSG-Laparoskopik Sleeve Gastrektomi) ameliyatının, laparoskopik yolla uygulanıyor olması geleneksel ameliyat yöntemlerine ait yüksek yara yeri problemleri, kesi yeri fıtıkları ve ameliyat sonrası ağrı gibi sorunları büyük oranda ortadan kaldırır.

 

Ameliyat, hiçbir emilim kısıtlayıcı etkiye sahip olmadığından, vitamin ve mineral eksiklikleri yapmaz.


Ameliyat Süreci Nasıl Yürütülür?

 

Ameliyat Öncesi

Ameliyat planlanan hastalar obezite tedavisi ile ilgilenen doktor ekibi tarafından ameliyat öncesinde detaylıca değerlendirilir. Bu değerlendirme endokrinoloji ve psikiyatri uzmanları tarafından her hastaya mutlaka yapılır. Hastaların metabolik kondisyon ve şartlarına göre gereğinde göğüs hastalıkları, kardioloji konsultasyonları yapılır.


Ameliyat Evresi

Hastanın karnında hepsi 1 cm olan 4-5 kesi yapılarak kamera ve aletler yerleştirilir. Midenin dalak ve kalın barsak ile olan bağları tamamen ayrılarak, mide serbestlenir. Mide içine yerleştirilen bir kılavuz buji yardımı ile kalacak mide hacmi belirlenir. Stapler adı verilen özel aletler ile midenin çıkartılmasına karar verilen kısmı kesilir. Ayrılan mide parçası özel bir spesimen torbası yardımıyla dışarı alınır.


Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrasında hastanede 4-5 gece yatırılır. Taburcu olurken diyetisyen tarafından ilk kontrole kadar olan beslenmeniz planlanır. İlk kontrol birinci ayda yapılır. İlk yıl boyunca obezite cerrahınız haricinde endokrinoloji, psikiyatri ve diyet uzmanı tarafından yakın takibiniz yapılır.

 

 

 

 

Op. Dr. Tuğrul Demirel

 

Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzmanı

 

www.obezitem.com