Kulak tüpleri tarihe mi karışıyor!


      


 

Antikanser ilaçların kulak tüpü gereken hastalarda tedavi amacıyla kullanılabileceği belirtildi.

PLoS Genetics isimli tıbbi dergide yeni yayınlanan bir makalede seröz otitis medianın (orta kulakta uzun süreli sıvı olması - Effüzyonlu otitis media, Glue ear, Serous otitis media, Silent otitis media, Otitis media with effusion, Silent ear infection) tedavisinde, Vascular endothelial growth factor (VEGF) inhibitörü antikanser ilaçların direk kulak zarı üzerine uygulanmasının oldukça etkili olduğu vurgulandı. Fareler üzerinde yapılan bu araştırmadan sonra VEGF inhibitörlerinin insanlar üzerinde özellikle, erişkin ve çocuklarda kullanım şekli, uygulama yolu ve dozu ile ilgili çalışmaların da yapılacağı belirtildi.

Non-invaziv ve cerrahi girişim gerektirmeyen böyle bir tedavi uygulanmaya başlanırsa kulak tüpleri (gromet, shepard, paparella, T-tüp...) kullanımı oldukça azalabilir...

 

Kaynak: Cheeseman MT, Tyrer HE, Williams D, Hough TA, Pathak P, Romero MR, Hilton H, Bali S, Parker A, Vizor L, Purnell T, Vowell K, Wells S, Bhutta MF, Potter PK, Brown SD. HIF-VEGF Pathways Are Critical for Chronic Otitis Media in Junbo and Jeff Mouse Mutants. PLoS Genet. 2011 Sep;7(10):e1002336. Epub 2011 Oct 20 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3197687/).

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info