Akut Karaciğer Yetersizliğinde İlk Kez Karaciğer İçi Kök Hücre Tedavisi Uygulandı!


                  

Londra' daki King's College Hastanesi' nde 8 yaşındaki karaciğer yetersizliği olan erkek çocuk, dünyada ilk defa uygulanan karaciğer içine kök hücre implante edilmesi yöntemi ile tedavi edildi.

Virüs enfeksiyonu sonrası ağır karaciğer hasarı olan çocuğun karaciğerine, dışı yosun benzeri algler ile kaplanarak bağışıklık sistemi tarafından öldürülmesinin engellenmesi sağlanan kök hücre grubu implante edildi. İşlemden 48 saat sonra çocukta iyileşme belirtilerinin başladığı ve 2 hafta sonra karaciğerin iyileşmeye başladığı bildirildi. Ilyaad Syed isimli hastaya mucize çocuk (miracle boy) denmeye başlandı.

Bu yöntemde oldukça fazla yan etkileri olan ve karaciğer hasarı, böbrek hasarı, peptik ülser, hipertansiyon ve hiperglisemi yapabilen, bağışıklık istemini baskılayan (immünosupresan) ilaçların kullanılmaması çok büyük bir avantaj.

Herşeye rağmen İngiltere' de olduğu gibi dünyada karaciğer nakli, karaciğer yetersizliklerinde ve karaciğer kanserlerinin belirli evrelerinde standart tedavi yöntemi olarak uygulanmakta ve donör karaciğeri bekleyen bir çok karaciğer hastası bulunmaktadır.

 

 

Kaynak:
 
Liver cell implant 'world first' - 15 November 2011 - BBC (http://www.bbc.co.uk/news/health-15744176)

 

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info