Kahve İçilmesinin Prostat Kanserinden Sonra Baş Boyun Kanseri İçin de Koruyucu Rolü Olabileceği Vurgulandı


         


 

Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention isimli dergide yayınlanan çalışmada günde 4 fincan ve daha fazla kahve içilmesinin baş boyun kanseri riskini azaltabileği vurgulandı. Kahve içenlerde özellikle oral kavite ve farinks kanserlerinin %39 daha az görüldüğü vurgulandı Ancak aynı olumlu etki larinks (gırtlak) kanserleri için belirtilmedi.

 

Yine benzer bir çalışma Imperial College London' da yapılmış ve günde 5 ve veya daha fazla kayve ya da çay içilmesinin beyin tümörlerinin görülme sıklığını azlatabileceği belirtilmişti.

 

Geçen sene Harvard Üniversitesi' nde yapılan bir çalışmada, günde 5 ve daha fazla kayve ya da çay içilmesinin agresif türden prostat kanseri sıklığını %60 azaltabileceği belirtilmişti.

 

Kahvenin yine kolorektal ve endometrial kanserler ile karaiğer sirozuna karşı koruyucu olabileceği vurgulanmıştı.

 

Özetle kahve içilmesinin koruyucu rolü olabileceği vurgulanan hastalıklar:

 

- Baş boyun kanserleri (ağız içi, yutak dahil ancak gırtlak kanserlerinde koruyuculuğu gösterilememiş)

 

- Agresif türen prostat kanserleri

 

- Beyin tümörleri (gliomlar)

 

- Kolorektal kanserler (kalın barsak kanserleri)

 

- Endometrial kanserler

 

- Karaciğer sirozu

 

 

 

Kahvenin yanında birçok farklı kimyasal bileşenler içeren kahvenin bu olumlu etkisinin hangi maddeye bağlı olduğunun bulunması gerçekten önemli.

 

Bu çalışmaları okuyunca kahvenin oldukça faydalı bir içecek olduğunun bilinmesinin yanında özellikle gece yatarken içmenin ya da çok sıcak olarak içmenin tam tersi etkiye sahip olabileceği bilinmelidir. Gastroözofageal reflü veya çok sıcak içilmesi ile oluşabilecek yemek borusunun alt uç kısmında harabiyet bu anlatılanların tam tersine neden olabilir.

 

Özellikle İran' ın belirli bölgelerindeki yemek borusu kanseri sıklığı dünyadaki en yüksek oranlardadır. Bunun için suçlanan faktörlerin başında özellikle çayın çok kaynar olarak ve hızlı içilmesi gösterilmektedir.


Kaynaklar:

 

- American Association for Cancer Research (2010, June 22). Coffee may protect against head and neck cancers. ScienceDaily. Retrieved December 15, 2011, from http://www.sciencedaily.com /releases/2010/06/100622142551.htm

 

- Coffee may protect against head and neck cancers. guardian.co.uk, Tuesday 22 June 2010 17.43 BST Article history

 

- Carlotta Galeone, Alessandra Tavani, Claudio Pelucchi, Federica Turati, Deborah M. Winn, Fabio Levi, Guo-Pei Yu, Hal Morgenstern, Karl Kelsey, Luigino Dal Maso, Mark P. Purdue, Michael Mcclean, Renato Talamini, Richard B. Hayes, Silvia Franceschi, Stimson Schantz, Zuo-Feng Zhang, Gilles Ferro, Shu-Chun Chuang, Paolo Boffetta, Carlo La Vecchia, and Mia Hashibe. Coffee and Tea Intake and Risk of Head and Neck Cancer: Pooled Analysis in the International Head and Neck Cancer Epidemiology Consortium. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, June 22, 2010; 1055-9965.EPI-10-0191; DOI: 10.1158/1055-9965.EPI-10-0191

 

- Christian Nordqvist. (2011, May 19). "Coffee Lowers Prostate Cancer Risk." Medical News Today. http://www.medicalnewstoday.com/articles/225798.php.

 

- Coffee Linked to Lower Endometrial Cancer Risk. November 22, 2011. http://www.medscape.com/viewarticle/754053

 

- Tomas DePaulis, PhD, Vanderbilt University’s Institute for Coffee Studies. Texas A&M University news release, Nov. 12, 2009.

 

- Tea drinking habits and oesophageal cancer in a high risk area in northern Iran: population based case-control studyBMJ 2009; 338 doi: 10.1136/bmj.b929 (Published 26 March 2009) BMJ 2009;338:b929

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info