İntragastrik (Mide İçi) Balon (IGB) Yerleştirilmesi Nedir? 

İntragastrik Balon (IGB) Yerleştirilmesi Nedir?

 

İntragastrik Balon (IGB) yerleştirilmesi, obezite cerrahisine uygun bulunmayan fazla kilolu hastalara önerilen bir zayıflama yöntemidir. Sedasyon uygulaması ile mide içine yaklaşık 500 cc hacminde bir balon yerleştirilmesi işlemidir.

 

İntragastrik Balon Kime Uygulanır?

 

İntragastrik Balon yerleştirilmesi, obezite cerrahisi için uygun olmayan, ancak diyet ve egzersiz ile yeterli kilo kaybı elde edemeyen hastalara önerilmektedir.


İntragastrik Balon Nasıl Uygulanır?

 

İntragastrik Balon yerleştirilmesi tamamen cerrahi dışı bir yöntemdir. Günübirlik tedavi olarak sedasyon altında, endoskopik olarak gerçekleştirilir. Damar yolundan uygulanan sedasyon sonrasında, endoskopi yardımı ile, şişirilebilen silikon bir balon mide içine yerleştirilir. İşlem 30 dakika içinde tamamlanır. Hasta birkaç saat izlendikten sonra gönderilir.

İntragastrik Balon Nasıl Etki gösterir?

 

İntragastrik Balon (IGB), mide içinde hacim oluşturarak etkin mide hacmini küçültür. Hasta daha küçük porsiyonlar yiyerek doyma hissine ulaşır. Ameliyatsız olarak hacim kısıtlayan bir yöntemdir.

 

İntragastrik Balon  Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

 

İntragastrik Balon, ilk uygulandığı zamanda bulantı, öğürme ve kusma yapabilir. Bu etki beklenen ve gereğinde yapılan müdahaleler ile birkaç gün içinde geçen bir durumdur. Bir haftadan fazla şiddetli kusan hastalar balonun çıkartılması açısından dikkatlice değerlendirilmelidir. Hastaların balona olan toleranslarını işlem öncesinde etkin olarak belirleyecek bir veri yoktur.

 

Standart uygulamada İntragastrik Balon, 6 ay sonra çıkartılır. Farklı modellerde bu süre daha da uzayabilmektedir.

 

Her ne kadar cerrahi bir yöntem olmasa da mide içi balon yerleştirilmesi ile ilgili olarak literatürde çeşitli komplikasyonlar bildirilmiştir:

 

 

 

 

Op. Dr. Tuğrul Demirel

 

Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzmanı

 

www.obezitem.com