Huzursuz Bacak Sendromu, Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi


           

Huzursuz bacak sendromu ayaklarda (ve vücudun bazen kol veya diğer bölümlerinde) rahatsız edici hisler ve bu hisleri rahatlatmak amacıyla bacaklarını hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtü olması durumudur. Hastalar tarafından rahatsız edici, kaşıntılı, iğnelenme veya bacaklarda ürpertici bir his olarak belirtilmektedir. Belirtiler özellikle istirahat döneminde (yatarken ya da otururken) artar. Bu belirtiler uyku kalitesinin kötüleşmesine ya da depresyona yol açabilir.

 

HBS semptomları, hastalar tarafından şiddeti hafiften dayanılmaza kadar tanımlanabilir. Semptomlar genellikle akşamları ve geceleri daha kötü ve sabahları daha şiddetlidir. Bazı insanlar için, semptomlar kişinin yaşam kalitesini anlamlı bir şekilde bozabilir hatta; gece uyku bölünmelerine neden olabilir.

Her iki cinste de görülse de; kadınlarda daha sık görülür ve küçük çocuklarda olmak üzere, herhangi bir yaşta başlayabilir. Ciddi etkilenen çoğu kişi orta yaşlı veya yaşlı hastalardır. HBS olan insanların yaklaşık yarısı da hastalığa sahip bir aile üyesi vardır.

HBS çoğunlukla yanlış teşhis edilir. Semptomlar başladıktan sonra pek çok insanda bur durum10 ila 20 yıl kadar teşhis edilmez.

 

 

 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri


Kronik hastalıklar:


Demir eksikliği, Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati dahil bazı kronik hastalıklarda genellikle HBS belirtileri görülebilir. Bu hastalık ve durumların tedavisi genellikle huzursuz bacak belirtilerinde rahatlama sağlar.


İlaçlar:


Bulantı ilaçları, antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar, soğuk algınlığı ve antihistaminikler içeren alerji ilaçları gibi ilaçların bazı türleri hastalık belirtilerini kötüleştirebilir.


Gebelik:


Bazı gebelerde, özellikle son trimesterde HBS ortaya çıkabilir. Semptomlar genellikle doğumdan sonra bir ay içinde geçer.


Diğer faktörler:


Alkol kullanımı ve uyku yoksunluğu gibi diğer faktörler, belirtileri tetikleyebilir ya da kötüleştirebilir. Bu nedenle uyku apne sendromlu hastalarda da HBS belirtileri görülebilir. Uyku kalitesinin arttırılması veya alkol kullanımının sonlandırılması ile belirtilerde rahatlatma olabilir.

 

 


Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı


Huzursuz bacak sendromu tanısı için hiçbir tıbbi test yoktur, ancak, diğer hastalıkları ekarte etmek için kan testleri ve diğer muayeneler yapılır. Huzursuz bacak sendromu tanısı, hastanın semptomları ve benzeri semptomların aile öyküsü, ilaç kullanımı, diğer belirtiler veya tıbbi koşulların varlığı veya gündüz uyuklama sorunları ile ilgili soruların yanıtları ile konulmaktadır.


 

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi


Huzursuz bacak sendromu olan hastaların tedavisinde aşağıdakiler uygulanmaktadır:


İlaç kullanımının dışında yapılması gereken önlemler:


- Hastada yaşam tarzı değişikliklerinin önerilmesi

- Düzenli uyku uyunmasının sağlanması

- Düzenli bir egzersiz programınin başlatılması

- Kafein, alkol ve tütün kullanımının azaltılması

- Bacak masajı

- Sıcak banyo veya ısıtma pedleri veya buz torbasının bacaklara uygulanması

 

 


İlaç tedavisi:


- Beyindeki nörotransmiter dopamin üzerine etkili dopaminerjik ilaçları (Pramipeksol ve ropinirol gibi) Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) orta ve şiddetli HBS tedavisi için onaylanmıştır. Levodopa ve pergolid gibi diğer ilaçlar da reçete edilebilir.

- Benzodiazepinler, sedatif ilaçların bir bölümü, yardımcı olarak kullanılabilir, ama bu ilaçlar gündüz uyku haline neden olabilir.

- Narkotik ağrı kesiciler şiddetli ağrı için kullanılabilir.

- Antikonvülsanlar, ya da karbamazepin (Tegretol) ve gabapentin (Neurontin, Horizant) gibi antiepileptik ilaçlar da kullanılabilir.


Huzursuz bacak sendromunun kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte, mevcut tedaviler, belirtileri azaltmak, uyku kalitesini arttırmak için faydalıdır.Kaynaklar:


- Restless legs syndrome - Wikipedia, the free encyclopedia


- Restless Legs Syndrome (RLS): Causes, Symptoms ... - WebMD


- Restless Legs Syndrome - eMedicine - Medscape

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

www.kulakburunbogaz.info