Düzenli Diş Hekimi Ziyareti Kalp Krizi ve İnme Riskini Azaltabilir

(Diş ve Diş Eti Hastalıklarının Önlenmesi Kalp Krizi ve Felç Riskini Azaltıyor)


                  

Florida’ da gerçekleştirilen Amerikan Kalp Birliği (American Heart Association-AHA) toplantısında sunulan kapsamlı bir çalışmada yılda bir ve daha fazla dişlerini temizlettiren insanlarda kalp krizi ve inme riskinin önemli ölçüde azalabileceği vurgulandı. Bu çalışmada yılda iki kez diş taşlarını temizlettirerek diş bakımı yaptıran insanlarda kalp krizi riskinin %24, inme riskinin % 13 azaldığı vurgulandı.

 

   

 

Önceki çalışmalarda kronik diş eti inflamasyonu ve kalp hastalığı arasında ilişki gösterilmiş, tıkanan kalp damarlarındaki pıhtının içerisinde saptanan mikroplarla diş eti hastalığı yapan mikropların aynı olabileceği vurgulanmıştı.

 

2010 yılında British Medical Journal (BMJ) Dergisi’ nde yayınlanan bir çalışmada, günde en az 2 kez diş fırçalanmasının kardiyovasküler hastalık oranını %70 azaltabileceği belirtilmişti. Bununla birlikte tartar ve diş taşları sadece profesyonel ağız bakım uzmanı tarafından temizlenebildiği vurgulanmıştı.

 

Düzenli diş fırçalanması bakteri içeren fim tabakası şeklindeki plak, tartar oluşumunu azaltsa da diş hekiminin yılda iki kez temizlik amaçlı ziyaret edilmesinde fayda var…


Kaynaklar:

 

- American Heart Association Scientific Session 2011, Orlando, Fla., Nov. 12-16, 2011. Zu-Yin Chen, MD, cardiology fellow, Veterans General Hospital, Taipei, Taiwan.Ralph Sacco, MD, chief of neurology, University of Miami.

 

- Toothbrushing, inflammation, and risk of cardio vascular disease - results from the Scottish Health Survey - 27 May 2010, doi:10.1136/bmj.c2451 - BMJ 2010;340:c2451

 

- http://www.bmj.com/content/340/bmj.c2451

 

   

 

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info