BEL FITIĞI (Lomber Disk Hernisi)

Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi, Mikrocerrahi ile Bel Fıtığı Ameliyatı


      


 

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?  


Bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya bel fıtığına neden olabilir.

 

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?  


Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, dengesizlik ve yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?   


Günümüzdeki modern tanı yöntemleri manyetik rezonans ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir.

Bel Fıtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?  

a)Başlangıç Safhası
Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın, yani disk dediğimiz elastiki maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu halde hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi, yatak istirahati ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir.

 

b)Bel Fıtığı İlerlerse
Yatak istirahati ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır.

c) Ne zaman ameliyat yapılmalı?
Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen bel MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir.

Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatı nedir?  

Gelişen teknoloji ile bel fıtığı ameliyatlarında çok büyük başarılar elde edilmektedir. Mikrodiskektomi hastaların ayağa kalkış ve işlerine dönüş süreçlerini kısaltan, fakat özel eğitim, özel mikroskop ve aletler gerektiren bir yöntemdir.Bu yöntem sayesinde sadece bir buçuk-iki santimlik bir kesi yapılmakta ve ameliyat sonrası cilt yüzeyine dikiş konmamaktadır.
Ameliyatın gelişmiş mikroskoplar altında yapılması ameliyat bölgesindeki sinirlerin 25 veya 40 büyütmeyle görülmesini, böylece sinirlere hasar verme riskini sıfıra indirmeyi sağlamaktadır.
Bel fıtığında uygulanan mikrocerrahi yöntemiyle hastalar ameliyat olduktan altı-yedi saat sonra ayağa kalkıp yürümekte ve ameliyat oldukları gün veya ertesi gün taburcu olabilmekte, bir hafta içinde de normal yaşantılarına dönebilmektedirler.

Mikrocerrahi İle Yapılan Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yaşam Kalitesi

Ameliyat hastayı daha rahat hareket edebilmesi için yapılır, onun hareketlerini kısıtlamak için değil. Bu nedenle toplumda yaygın olan bel fıtığı ameliyatlarının çok riskli olduğuna dair inanç çok yanlıştır. Hastaların bu ameliyattan sonra sakat kalmamakta ve eski yaşam kalitesine kolaylıkla geri dönebilmektedirler. Hasta uçakla ameliyat olduğu gün, arabayla ya da otobüsle ameliyattan bir gün sonra uzun yolculuğa çıkabilir.Hasta 7-10. gün sonra günlük işlerini yapabilir, araba kullanabilir,bir ay sonra da tamamen normal hayata dönebilir.

Op. Dr. Umut YAKA


Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı


Özel Memorial Hizmet Hastanesi

 

www.umutyaka.com