Uyku Apnesi (Uykuda 10sn' den Fazla Solunum Durması) Olan Çocuklarda, Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatının Kalp-Damar Sağlığı Üzerine Olumlu Etkileri Amerikan Toraks Derneği' nin Uluslararası Konferansında Vurgulandı


 

 

18 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen konferansta özellikle uykuda solunum durması atakları olan çocuklarda bademcik ve birlikte yapılan geniz eti ameliyatları sonrası ekokardiyografi bulgularında olumlu ve anlamlı değişikliklerin saptandığı vurgulandı.

Bademcik ve geniz eti iri olarak saptanan ve uyku apnesi olan bu çocuklardaki sistolik ve diyastolik tansiyon değerleri, kalbin sol ventrikül kitle endeksi değeri ve kalp kası duvar kalınlığı değerlerinin yaşıtlarına göre daha yüksek olduğu ve ameliyat onrası bu değerlerin azaldığı belirtildi.

 

 

 

Ameliyat olmayan uyku apneli çocukların yaşamlarının ilerleyen yıllarından kalp damar hastalıkları, hipertansiyon gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabileceği vurgulandı.

 

Kaynak: Burns et al., Effect of Adenotonsillectomy on Activity Adjusted Ambulatory Blood Pressure and Left Ventricular Geometry in Children With Obstructive Sleep Apnea. Am. J. Respir. Crit. Care Med..2011; 183: A2512.

 

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info