Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar 

 

Bademcik ameliyatı sonrasında hastalar genellikle ağrılı bir dönem yaşamaktadırlar. İyileşme dönemi iki ayrı dönem halinde olmaktadır. İlk dönem, ağrının fazla olduğu ve ikinci dönem ağrının daha az olduğu dönemdir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kansız, Bıçaksız ve Çok Daha Ağrısız Bademcik Ameliyatı Tekniği: Thermal Welding Yöntemi

İlk ağrılı dönem, çocuklardaki ameliyattan sonraki 5-7 güne kadar olan ve 12 yaşından büyüklerde ameliyat sonrası 7-10. güne kadar olan zaman peryotlarıdır. Bu ilk dönemde bademciklerin olduğu alanlarda beyaz-gri renkte iyileşme dokuları oluşacak ve yutkunmakla kulaklara vuran ağrılar görülebilecektir.


Bademcik ameliyatı sonrası hastanın susuz kalması iyileşme için en kötü faktördür. Hastanın ağrısının, kanama ve enfeksiyon risklerinin artmasına ve yileşmenin gecikmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, iyileşmede anahtar faktör hastanın ağızdan sıvı gıda alımının arttırılmasıdır. Özellikle sert ve sıcak olmayan (yumuşak ve ılık olan) gıdaların düzenli olarak ağızdan alınması iyileşme açısından en önemli faktördür. Ağızdan sıvı alımını kolaylaştırmak için ağrı kesicilerin kullanılması ve zaman zaman dondurma, soğuk puding, soğuk yoğurt gibi gıdaların alınarak ağrının azaltılması faydalı olabilmektedir. Gece yutkunma ve sıvı alımı azalacağından yatmadan önce ağrı kesicilerin alınması doğru olabilir. Ağrının sadece ağrı kesici tablet, şurup ya da spreylerle geçirilemeyeceği ve mutlaka oral sıvı gıda alımının gerekliliği akılda tutulmalıdır.

Bademcik ameliyatı sonrası %5-7 arası kanama görülebilmektedir. Özellikle 10. günde iyileşme dokusu olan kollajenlerin değişim zamanı olduğu için 10. güne kadar kanama riski mevcuttur. 10. günden sonra kanama riski, yumuşak ılık gıda alımı ile giderek azalacaktır.


İlk 10 gün sadece yumuşak ılık, sulu gıdalar alınmalıdır. Sert ve sıcak olan her türlü gıda ameliyat sahasına temas ederek kanamaya neden olabilmektedir. Bununla birlikte yine ilk 10 gün asitli gıdalar irrite edici ve rahatsızlık verici olabileceğinden sakıncalıdır.

Ağır egzersiz ve tansiyonu arttıracak hareketlerden ilk 10 gün kaçınılmalıdır.

Ağrılı ilk dönemde oda havasını nemlendirmek ve boğaz bölgesinin kurumasını azaltmak için soğuk buhar makineleri kullanılabilir.

İlgili bir yazı >> Çocuklardaki Astım Atakları Bademcik Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Azalabilir!

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info