Az Oturun Çok Yaşayın!


 

Saygın tıbbi dergilerinden “BMJ Open” da yayınlanan, ABD’ dedi yetişkinler üzerinde yapılan kapsamlı bir çalışmada, günlük oturma ya da TV izleme sürelerini azaltanların beklenen yaşam sürelerinde uzama olduğu vurgulandı.

167.000 yetişkin insan üzerinde yapılan çalışmada, günlük oturma için harcanan süre 3 saatin altında olduğunda, bireylerin iki yıl daha uzun yaşayabildiği saptandı. Bununla birlikte oturularak geçen zaman 2 saatin altındaysa ilave olarak 1.38 yıllık bir fazla yaşam beklentisi saptandı.

 

 

 

Daha önce yapılmış olan çalışmalarda da, uzun süre oturan ya da televizyon izleyenlerde kalp hastalıkları, inme, şeker hastalığı olasılığını daha fazla olduğu vurgulanmıştı. 1950 yıllardan itibaren televizyonun hayatımıza girmesi ile özellikle daha sedanter bir yaşam tarzı benimsenmeye başlanmıştır. Bu yaşam tarzının değiştirilmesi, yürüyüş ve diğer egzersizlerin yapılması, beklenen yaşam süresini uzatabilir.


Kaynak: Peter T Katzmarzyk and I-Min Lee. Sedentary behaviour and life expectancy in the USA: a cause-deleted life table analysis. BMJ Open 2012;2:e000828 doi:10.1136/bmjopen-2012-000828 (Kaynağa tam makale olarak ulaşabileceğiniz link adresi: http://bmjopen.bmj.com/content/2/4/e000828.full)

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info