Astım ve Diğer Allerjik Hastalıklarda Yeni Bir Tedavi Yolu Saptandı


Histamin salgılatıcı faktör (histamin relasing factor – HRF) ve onu bloke eden iki adet protein peptid (N19 ve H3) saptandı


              


 

La Jolla Allerji ve İmmunoloji Enstitüsü' nde yapılan ve "Journal of Clinical Investigation" dergisinde yayınlanan makalede histamin salgılatıcı faktör (histamin relasing factor – HRF) tanımlandı ve spesifik IgE antikorları ile HRF arasındaki potesiyel ilişki vurgulandı. Bu çalışmada N19 ve H3 isimli HRF ile IgE antikorları arasındaki ilişkiyi bloke eden, dolayısıyla allerjik reaksiyonları durduran iki adet protein peptid saptandı. HRF' nin burun salgıları, cilt ve bronş salgılarında saptandığı belirtildi.

 

 Allerjiik rinit ve astımla ilgili birçok tedavi semptomatik olarak ve uzun süreli uygulanması gerekmekte ve gelişmiş ülkelerdeki nüfusun %10-20' sinin çeşitli allerjik hastalıklarının olduğu bildirilmektedir.

Benzer kapsamlı çalışmaların yapılarak, allerjik hastaların tedavilerinde mesafe kaydedilmesini ümit ediyoruz.

Kaynaklar:

- "Histamine-releasing factor has a proinflammatory role in mouse models of asthma and allergy" H. Matho, Dirk M. Zajonc, Tomomitsu Ozeki, Chisei Ra, Susan M. MacDonald, Reuben P. Siraganian, David H. Broide, Yuko Kawakami, Toshiaki Kawakami J Clin Invest. doi:10.1172/JCI59072.

- Grace Rattue. (2011, December 4). "Asthma And Allergies - HRF Molecule Is A Promising Target For Treatment." Medical News Today. http://www.medicalnewstoday.com/articles/238636.php.

 

Dr.Murat ENÖZ

Özel Memorial Hizmet Hastanesi,
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info